Du er her: AU » Videnudveksling » Efter- og videreuddannelse » Uddannelsesoversigt 2011-12 » 2012302 Musikvidenskab, Musikalsk produktion

Musikalsk produktion


Størstedelen af den musik, der komponeres og produceres i dag, er skabt på en computer. Hvordan kan man inddrage dette både praktisk og teoretisk i musikundervisningen, så man med enkle virkemidler og let tilgængelige programmer kan få eleverne til selv at skabe musik på deres laptops og til at reflektere over den computer-baserede musik som teknologisk, kulturel og æstetisk praksis?

På kurset Musikalsk produktion får du inspiration til ovenstående gennem arbejde med flere typer produktion som: Lydcollage, remix, mash-up, musik til film mv. Teoridelen vil knytte sig til de enkelte opgaver/produktioner: Eksempelvis ”remix og intertekstualitet” eller ”lydcollager og soundscape-teorier”.

Arbejdet med computer og musik kræver ofte, at man har tid og ro til at afprøve tingene hjemme, og det er netop denne arbejdsform kurset med få fremmødedage og mellemliggende e-læring lægger op til. Du skal have adgang til en almindelig computer (stationær eller bærbar) samt netadgang, men der kræves ingen særlige forhåndskompetencer i it og heller ikke adgang til dyre programmer, da det netop er meningen, at det skal være nemt at gå til – både økonomisk og rent teknisk.

Kurset er især rettet mod efteruddannelse af gymnasielærere og andre undervisere inden for feltet musikalsk medieproduktion og inddragelse af it.

Henvendelse om denne sides indhold: 
Revideret 18.01.2012

Aarhus Universitet
Nordre Ringgade 1
8000 Aarhus C

E-mail: au@au.dk
Tlf: 8715 0000
Fax: 8715 0201

CVR-nr: 31119103
EAN-numre: www.au.dk/eannumre

AU på sociale medier
Facebook
LinkedIn
Twitter
Vimeo

© — Henvendelser til webredaktør

Cookies på au.dk