Du er her: AU » Om AU » Nyheder » Nyhedsarkiv 2008 » 140208-Talenterne skal flytte rundt i verden

Talenterne skal flytte rundt i verden

Rektor Lauritz B. Holm-Nielsen bidrager til ny bog om talentmassens rolle i globaliseringen

Den 14. februar udgiver Oxford University Press bogen The International Mobility of Talent. Types, Causes, and Development Impact – Talentmassens internationale mobilitet. Kategorier, årsager og indvirkning på den internationale udvikling. Bogen har samlet bidrag fra seksten af verdens fremmeste eksperter på den globale udvikling – heriblandt rektor Lauritz B. Holm-Nielsen sammen med chefkonsulent Kristian Thorn fra Ministeriet for Videnskab, Teknologi og Udvikling. Bogen giver nye vinkler og analyser af den udvikling, som den globale økonomi er afhængig af, ved at talentmassen er mobil og flytter rundt.

Den internationale dimension

Inden Lauritz B. Holm-Nielsen blev rektor for Aarhus Universitet i 2005, arbejdede han i tolv år i Verdensbanken, og han fremhæver, hvor vigtig den internationale dimension er for universitetets forskning og undervisning.

– Det er akademikere, tekniske eksperter, iværksættere, internationale studerende, forfattere og kunstnere, som er de mest mobile i dagens globale økonomi, forklarer Lauritz B. Holm-Nielsen. De lande der klarer sig bedst stimulerer denne mobilitet.

Tiltrækning af forskere handler om andet end løn og skat

I en tid hvor der tales meget om tiltrækning af højtuddannet arbejdskraft til Europa er det vigtigt, at vi forstår, hvilke personlige motiver, som ligger bag den enkelte forskers beslutning om at arbejde nogle år i udlandet.

– International forskning peger på, at forskere og videnskabeligt personale i høj grad er motiveret af gode muligheder for at kunne bedrive international frontforskning. Blandt de afgørende faktorer er udfoldelsesmuligheder som afhænger af nærhed til andre dygtige forskere i ind- og udland, gode karriereveje og adgang til avancerede laboratorier og udstyr, men også familiernes udviklingsmuligheder er meget vigtige. Tiltrækning af forskere handler altså om mere end blot hvad de økonomisk kan opnå ved at flytte til udlandet, udtaler Lauritz B. Holm-Nielsen.

– Talenterne flytter i alle retninger, og mobiliteten retter sig ofte mod industrielle økonomier, men mange af disse nysgerrige talenter vender hjem igen med ny viden, nye ideer, erfaringer. Man kan sige, at globaliseringens økonomiske potentiale er afhængig af, at talentfulde personer er internationalt mobile og derved overfører viden, nye teknologier, ideer, kreativitet, kultur- og forretningsforståelse. Både udviklingslande og højtudviklede økonomier nyder godt af denne mobilitet, hvis den bliver administreret fair, effektivt og smidigt, fortsætter Lauritz B. Holm-Nielsen.

Aarhus Universitet har netop vedtaget sin strategi for 2008-2012. Et af punkterne heri er internationalisering, hvor universitetets mål er at integrere internationalisering i alle sine aktiviteter og styrke udvekslingen af studerende og medarbejdere.

Mere information

Flere oplysninger kan fås hos rektor Lauritz B. Holm-Nielsen på tlf. 8942 1141 / 2338 2126.

Læs om bogen på Oxford University Press på: http://www.oup.com/uk/catalogue/?ci=9780199532605

Læs om Aarhus Universitets strategi på: http://www.au.dk/strategi

Download foto af Lauritz B. Holm-Nielsen her: http://www.au.dk/da/nyheder/presse/220705/220705


14. februar 2008

Ingeborg Christensen
ic@adm.au.dk
Informationskontoret

Henvendelse om denne sides indhold: 
Revideret 03.10.2011

Aarhus Universitet
Nordre Ringgade 1
8000 Aarhus C

E-mail: au@au.dk
Tlf: 8715 0000
Fax: 8715 0201

CVR-nr: 31119103
EAN-numre: www.au.dk/eannumre

AU på sociale medier
Facebook
LinkedIn
Twitter
Vimeo

© — Henvendelser til webredaktør

Cookies på au.dk