Vigtig forskning om udbredt lidelse udløser dr.med.-titel på Aarhus Universitet
Afførings-inkontinens og forstoppelse er en lidelse, som rammer både børn, ældre og handicappede. Afdelingslæge og ph.d. på Århus Universitetshospital, Peter Christensen forsvarer i dag en doktordisputats, om hvordan mange patienter kan behandles meget enklere og uden medicin. Deltagere i ’Forskningens Døgn’ på Aarhus Universitet fredag den 24. april, kan lægge vejen forbi forsvaret, der starter kl. 14.
Lidelsen med dårlig evne til at komme af med afføring rammer omkring tre procent af befolkningen. Heriblandt ældre mennesker og patienter med eksempelvis rygmarvsskader og børn født med rygmarvsbrok. Hvad angår den relaterede lidelse forstoppelse, ligger procenten fra seks til helt op mod 20 procent af danskerne.
Peter Christensens forskning viser at hans behandling er langt bedre end den gammelkendte, hvor patienten bruger afførings-medicin og andre mere mekaniske måder til at komme af med afføringen. Mange patienter bruger op til 70 minutter bare på et toiletbesøg, mens Peter Christensens metode nedsætter tiden til det halve.
Faktisk er der tale om en utrolig enkel metode, hvor patienten selv skyller tarmen med et ballonkateter. Forskningen er et gennembrud for patienter med den type lidelser og Peter Christensen glæder sig til at forsvare sin disputats:
- Der følger jo ikke nogen højere løn eller andet med titlen, men det er altid en stor tilfredsstillelse at finde nye behandlinger til gavn for patienter. Også den akademiske anerkendelse og kollegiale hæder er et vigtigt klap på skulderen, siger afdelingslæge, Ph.d. Peter Christensen - fra i eftermiddag med titlen dr.med.
Peter Christensen forsvarer disputatsen og perspektiverne for den nye behandling i dag fredag kl. 14 på Anatomisk Instituts Auditorium 424, Wilhelm Meyers Allé 3, Århus C.
Fremlæggelsen er åben for alle interesserede.
De officielle opponenter er:
Professor Cornelius Baeten, Academic Hospital Maastrict
Professor Robert Madoff, Division of Rectal Surgery, Dellaware, Minneapolis
Professor Troels Munch Jørgensen, Urinvejskirurgisk Afdeling på Århus Universitetshospital
Kontakt
Peter Christensen: 2466-1393
Journalist Henrik Skov: 8942-1224 – 2074-3459




