Du er her: AU » Om AU » Nyheder » Ny bestyrelse på plads

Ny bestyrelse på plads

I oktober blev de seks eksterne medlemmer udnævnt til den nye bestyrelse, der ifølge universitetsloven skal afløse det nuværende konsistorium fra 1. februar 2004. Nu har der også været afholdt interne valg på universitetet, og de fem interne bestyrelsesmedlemmer bliver professor Jørgen Grønnegaard Christensen, professor Jens Ulrik Andersen, afdelingsleder Kirsten Jakobsen, stud.mag. Kasper Rasmussen og stud.scient.pol. Dina Bloch.

Jørgen Grønnegård Christensen

Professor Jørgen Grønnegård Christensen, Institut for Statskundskab, kommer til at besætte den plads i universitetets bestyrelse, som skal repræsentere de tre "tørre" fakulteter. Knap 44 procent af de stemmeberettigede lærere og forskere på teologi, humaniora og samfundsvidenskab stemte ved valget, der sendte den 59- årige professor ind i universitetets øverste ledelse.

Her vil Jørgen Grønnegård, der i næsten 20 år har været professor i offentlig forvaltning, med et kritisk blik på den nye ledelsesform arbejde for, at bestyrelsen og den rektor, den skal ansætte, holder sig til de meget overordnede emner. 

- Vi skal i samarbejde med de eksterne medlemmer sikre, at forskning og undervisning kan bevare traditionen for en høj grad af selvstændighed, siger Jørgen Grønnegård Christensen.      

Jens Ulrik Andersen

Som eneste medlem med en naturvidenskabelig baggrund bliver det professor Jens Ulrik Andersen fra Institut for Fysik og Astronomi, der skal tale de såkaldt "våde", forskningstunge fakulteters sag i universitetets bestyrelse. Med over halvdelen af de afgivne stemmer på naturvidenskab og sundhedsvidenskab, hvor stemmeprocenten var 35,4, fik den 62-årige professor et komfortabelt flertal ved torsdagens valg. 

- Det er en klar mangel, at ingen af de eksterne bestyrelsesmedlemmer har en baggrund i den deciderede natur- eller lægevidenskab, mener Jens Ulrik Andersen, der har ledet Danmarks Grundforskningsfonds Center for Atomfysik, ACAP, siden 1993.    Jens Ulrik Andersen betragter ansættelsen af den kommende rektor som en af de vigtigste opgaver for den kommende bestyrelse. 

- Også den mere overordnede opgave med at fastlægge universitetets politik udadtil finder jeg vigtig, siger Jens Ulrik Andersen, der håber, at bestyrelsens eksterne medlemmer kan stimulere omverdenens interesse for at levere den risikovillige kapital, der er alfa og omega for spin-off  virksomheder.    

Kirsten Jakobsen

Kirsten Jakobsen, der kommer til at repræsentere de tekniske og administrative medarbejdere (TAP) i den nye bestyrelse, er 41 år og afdelingsleder ved Juridisk Institut, hvor hun har været ansat i næsten 19 år. Stemmeprocenten for TAP'erne var på 46,6.

I bestyrelsesarbejdet vil Kirsten Jakobsen først og fremmest holde fokus på personalepolitikken og de områder, som gør universitetet til en god arbejdsplads.

  - Jeg vil arbejde for størst mulig åbenhed og gennemsigtighed i bestyrelsesarbejdet. Et af de punkter, som presser sig på, er at sikre, at TAP'erne får en observatør i de akademiske råd. Men den helt store udfordring bliver nok at få den nye bestyrelse til at fungere, siger Kirsten Jakobsen. Hun skal repræsentere alt lige fra kontorchefer til rengøringspersonalet.   

Kasper Rasmussen

Det bliver to af de mest garvede studenterpolitikere, der kommer til at repræsentere de over 22.000 studerende, når bestyrelsen ved Aarhus Universitet tiltræder i februar. Formanden for Studenterrådet, den 23-årige stud.mag. Kasper Rasmussen, og stud.scient.pol. Dina Bloch stillede op som frontfigurer på studenterrådets liste på henholdsvis humaniora og samfundsvidenskab, og det gav valg til dem begge med henholdsvis 265 og 392 personlige stemmer. Stemmeprocenten blandt de studerende var på 14,9.

- Jeg er meget glad og overrasket over, at så mange har stemt på mig. Samtidig er det selvfølgelig godt for studenterrådet, at vi får to ind i bestyrelsen, siger Kasper Rasmussen. Han var ikke på noget tidspunkt i tvivl om, at han ville stille op til bestyrelsesvalget. 

- Det bliver spændende at se, hvordan bestyrelsen kommer til at fungere med de eksterne medlemmer. Der bliver formentlig mere diskussion af de overordnede linjer end i dag, og her vil vi fra studentersiden gøre, hvad vi kan for at bringe kvalitetssikring og videreudvikling af uddannelserne i fokus, siger Kasper Rasmussen, der bl.a. har opkvalificering af undervisernes pædagogiske evner som en af sine mærkesager.   

Dina Bloch

23-årige Dina Bloch bliver den eneste genganger fra det nuværende konsistorium, og hun glæder sig også til at komme i gang med bestyrelsesarbejdet.

- Jeg har deltaget i arbejdet med den nye universitetslov på nærmeste hold, og derfor er det selvfølgelig spændende at se, hvilken effekt, den vil få, og samtidig være med til at præge udmøntningen af den, siger Dina Bloch. Hun ser en af de største udfordringer i at sikre en åbenhed fra bestyrelsens side. 

- Det er meget vigtigt, at der bliver en åben ledelseskultur, så studerende og ansatte føler sig inddraget. Jeg er meget spændt på, hvordan det bliver, og jeg håber, der kommer en livlig debat om universitetets overordnede strategier og målsætninger, siger Dina Bloch, der forventer, at bestyrelsens første store opgave bliver at udarbejde universitetets nye vedtægter.   

Hvad bliver forskellen?

Sammenlignet med konsistorium skal bestyrelsen først og fremmest beskæftige sig med de overordnede problemstillinger såsom budget, udviklingskontrakt og udviklingsplaner. Derudover bliver der naturligvis nogle områder, hvor bestyrelsen bevæger sig længere ned i beslutningsniveauet. Et eksempel er oprettelse af nye institutter og centre. Men bestyrelsen skal f.eks. ikke beskæftige sig med personsager lige med undtagelse af ansættelse af rektor, prorektor og universitetsdirektøren. Og netop rektor bliver måske den, som først og fremmest kommer til at mærke de nye tider. 

- Den nye bestyrelse har nogle beføjelser, som konsistorium aldrig har haft. Specielt kan rektor efter de nye vedtægter ikke fungere så frit, som han kunne efter de gamle, fordi bestyrelsen har den overordnede magt. Men hvordan det kommer til at spænde af, afhænger fuldstændigt af samarbejdet mellem bestyrelsen og rektor. Bliver det godt, betyder det måske ikke de store forandringer, siger rektor Niels Chr. Sidenius, der ser frem til samarbejdet med den nye bestyrelse. 

Fotos af de fem interne bestyrelsesmedlemmer

Jørgen Grønnegård Christensen
Jens Ulrik Andersen
Kirsten Jakobsen
Kasper Rasmussen
Dina Bloch


25. november 2003

Ingeborg Christensen
Informationskontoret
ic@adm.au.dk

Henvendelse om denne sides indhold: 
Revideret 03.10.2011

Aarhus Universitet
Nordre Ringgade 1
8000 Aarhus C

E-mail: au@au.dk
Tlf: 8715 0000
Fax: 8715 0201

CVR-nr: 31119103
EAN-numre: www.au.dk/eannumre

AU på sociale medier
Facebook
LinkedIn
Twitter
Vimeo

© — Henvendelser til webredaktør

Cookies på au.dk