Du er her: AU » Om AU » Nyheder » AU julekalender 2012 » 2

2. december: er julemanden dyremishandler

Hvem havde gættet, at Rudolf i virkeligheden er gravid?

Alle kender julemandens rensdyr. Men de færreste har formentlig hæftet sig ved, at julemanden ikke respekterer vigtige hensyn til dyrevelfærd. Og så er Rudolf ikke den, vi tror, han er …

Peter Aastrup, sektionsleder ved Institut for Bioscience
og Mette Hjorth Mikkelsen, akademisk medarbejder ved Institut for Miljøvidenskab

Rudolf er ikke en han, men en hun, og så er hun højst sandsynligt gravid! Af hensyn til fostrets ve og vel må vi så håbe, at den røde næse er helt uskyldig.
Der er ikke meget ”ho, ho, ho” over julemandens slædetur, hvis man tager rensdyrenes biologiske tilstand i betragtning – trækdyrene er nemlig gravide!

Hvordan kan vi så vide det? Fordi om vinteren ved juletid er det normalt kun de gravide hunner, der har gevir. Det giver god mening, for i kraft af geviret får de en højere rang i konkurrencen om de begrænsede føderessourcer end bukkene og de ikke-gravide hunner, som om vinteren normalt ikke bærer gevir.
Men dette kan på ingen måde være dyreværnsmæssigt forsvarligt – det kan have store konsekvenser for rensdyrenes formeringspotentiale.

Det betyder også, at Rudolf indtil nu har båret på en stor hemmelighed – han er en pige!
En anden god grund til, at julemanden burde se sig om efter et andet trækdyr, er rensdyrenes udslip af drivhusgasser. Som hos andre drøvtyggere frigives der ved rensdyrenes fordøjelse store mængder af drivhusgasser. Et uafklaret spørgsmål er, hvordan julemandens rensdyr bærer sig ad med at flyve – de har jo ikke vinger. Den nyeste forskning inden for området arbejder med en hypotese om, at rensdyrene holder sig flyvende ved hjælp af kraftige udslip af luftarter – lidt i stil med en jetmotor. 

Denne jetstrøm må indeholde store mængder metan, som er en drivhusgas, der er 21 gange kraftigere end CO2. Vi vil lade det være op til læseren at forestille sig de nærmere detaljer. Julen pynter i forvejen ikke på regnskabet for drivhusgasser, men oveni skal altså lægges udslippet fra julemandens rensdyr.
Hvad kan julemanden så gøre for at forbedre sit flossede image med hensyn til dyrevelfærd og udledning af drivhusgasser? Det mest effektive ville selvfølgelig være at droppe julegaverne – men så vil julemanden i stedet figurere på en efterhånden stærkt voksende arbejdsløshedsstatistik.

Måske det vil være mere hensigtsmæssigt at anvende andre ikke-gravide trækdyr – som f.eks. svin. Et slagtesvin udleder færre drivhusgasser og bærer ikke rundt på ufødte fostre. En flyvende kane forspændt med slagtesvin vil således være langt mere forsvarlig at anvende dyrevelfærdsmæssigt og også i forhold til udledning af drivhusgasser.

Henvendelse om denne sides indhold: 
Revideret 21.12.2012

Aarhus Universitet
Nordre Ringgade 1
8000 Aarhus C

E-mail: au@au.dk
Tlf: 8715 0000
Fax: 8715 0201

CVR-nr: 31119103
EAN-numre: www.au.dk/eannumre

AU på sociale medier
Facebook
LinkedIn
Twitter
Vimeo

© — Henvendelser til webredaktør

Cookies på au.dk