Indvielse af ASTRID2
Uddannelsesminister Morten Østergaard vil i dag indvie Danmarks nye partikelaccelerator, ASTRID2, ved et arrangement klokken 11:00 - 12:00 på Aarhus Universitet.
10.09.2012 |
| Dato | man 10 sep |
| Tid | 11:00 — 12:00 |
| Sted | Institut for Fysik og Astronomi |
Når Aarhus Universitet i dag indvier den nye partikelaccelerator, ASTRID2, markerer det et kvantespring for de muligheder, forskere har for at opnå fundamental viden om de mindste og måske vigtigste bestanddele af os selv og verden omkring os.
ASTRID2 bliver en af verdens bedste røntgen-kilder. Den kan bruges inden for en bred vifte af videnskabelige fag. I fremtiden vil anlægget blandt meget andet bruges til at teste ny medicin, samt kortlægge egenskaberne i nye komplekse og eksotiske materialer, der kan bidrage til samfundets teknologiske udvikling.













