Modtagere af Aarhus Universitets Forskningsfonds ph.d.-priser

2017: ÅRETS PRISMODTAGERE           

2016: ÅRETS PRISMODTAGERE

2015: ÅRETS PRISMODTAGERE 

2014: ÅRETS PRISMODTAGERE

2013: ÅRETS PRISMODTAGERE

2012: ÅRETS PRISMODTAGERE

2011: ÅRETS PRISMODTAGERE

2010: ÅRETS PRISMODTAGERE

DET HUMANISTISKE FAKULTET

2003: Mads Rosendahl Thomsen, Litteraturhistorie

2004: Jesper Hede, Litteraturhistorie

2005: Nina Koefoed, Historie

2006: Ken Ramshøj Christensen, Engelsk Filologi

2007: Thomas Lyngby, Historie

2009: Stefan Iversen, Nordisk Sprog og Litteratur

2010: Laura Winther Balling, Engelsk Filologi

 

DET SUNDHEDSVIDENSKABELIGE FAKULTET

2003: Malene Hollingdal, Klinisk Institut

2004: Mads Toustrup Jensen, Fysiologi

2005: Kreesten Meldgaard Madsen, Almen Medicin

2006: Jesper Melchjorsen, Molekylærbiologi

2007: Kasper Jacobsen Kyng, Human Genetik

2008: Cecilia Høst Ramlau-Hansen, Arbejdsmedicinsk Klinik

2009: Mikkel Arendt, Center for Psykiatrisk Forskning

2010: Christian Fenger-Eriksen, Klinisk Institut

DET SAMFUNDSVIDENSKABELIGE FAKULTET

2003: Susanne Schmidt Pedersen, Psykologi

2004: Morten Ørregaard Nielsen, Økonomi

2005: Søren Serritzlew, Statskundskab

2006: Lotte Bøgh Andersen, Statskundskab

2007: Pia Moltke Jensen, Jura

2008: Juanna Schrøter Joensen, Økonomi

2009: Annette Bohn, Psykologi

2010: Carsten Jensen, Statskundskab

 

DET TEOLOGISKE FAKULTET

2003: Jørn Borup, Systematisk Teologi

2004: Marianne Schleicher, Gammel og Ny Testamente

2005: David Bugge, Systematisk Teologi

2006: Morten Hørning Jensen, Gammel og Ny Testamente

2007: Kasper Bro Larsen, Gammel og Ny Testamente

2008: Christine Svinth-Værge Põder, Systematisk Teologi

2010: Uffe Schjødt, Religionsvidenskab

DET NATURVIDENSKABELIGE FAKULTET

2003: Peter Teglbjerg Madsen, Zoofysiologi

2004: Brian Juulsgaard, Fysik og Astronomi

2005: René Thomsen, Datalogi

2006: Karen Marie Hilligsøe, Fysik og Astronomi

2007: Christian Brix Folsted Andersen, Molekylærbiologi

2008: Sigrid Weigelt, Fysik

2009: Thomas Bjørnskov Poulsen, Kemi

2010: Søren Bertelsen, Kemi

 

DET JORDBRUGSVIDENSKABELIGE FAKULTET

2008: Lone Bruhn Madsen, Genetik og Bioteknologi

2009: Henrik Hornshøj, Molekylær Genetik og Systembiologi

 

HANDELSHØJSKOLEN, AARHUS UNIVERSITET

2010: Evelyne Beatrix Cleff, Erhvervsjura

 

FACULTY OF ARTS

2011: Steffen Dalsgaard, Antropologi og Etnografi

2011: Jakob Ladegaard, Litteraturhistorie

 

FACULTY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY

2011: Ole Green, Automation Systemteknologi

2011: Christian Bruun Madsen, Fysik og Astronomi

2011: Signe Normand, Biologi

FACULTY OF HEALTH SCIENCES

2011: Ebbe Bødtkjer, Fysiologi og Biofysik

AARHUS SCHOOL OF BUSINESS AND SOCIAL SCIENCES

2011: Osman Skjold Kingo, Psykologi