Mellem virksomhed og universitet
|
Private virksomheder i Danmark kan få støtte til at ansætte en erhvervs-ph.d., der gennemfører sit forskningsprojekt i samarbejde mellem virksomheden og universitetet. Ved at uddanne forskere med viden om erhvervslivets udfordringer og muligheder fremmes erhvervslivets udviklingsmuligheder, og samtidig skabes der en unik vidensformidling mellem virksomhed og universitet.
Min mobil forstår mig ikke
Medmindre man er familiens højteknologiske handyman, har man sikkert prøvet at rive sig i håret efter forsøg på at få styr på betjeningen af en ny mobiltelefon eller mp3-afspiller.
Rune Nørager forsker i, hvordan højteknologiske og softwarebaserede produkter bliver mere intuitive og logiske at betjene ved at tage hensyn til den basale måde, som mennesker opfatter verden på. Han er cand.psych. og erhvervs-ph.d.-studerende ved Psykologisk Institut og udfører sin forskning i samarbejde med virksomheden Bang & Olufsen.
It-isenkram bliver ofte uforståelig for menneskets hjerne, fordi teknologien er på kollisionskurs med den basale måde, hvorpå vi opfatter verden: Vi fødes med et forståelsesgrundlag, som er formet og udviklet gennem evolutionen. Denne kerneviden, der bl.a. bygger på den fysiske verdens begrænsninger, sætter os i stand til hurtigt og effektivt at komme i gang med at begå os i verden.
Moderne teknologi kan være svær at sætte sig ind i, hvis udformningen støder imod vores urgamle grundlag for at forstå verden. Men det er altså ikke os, der er for dumme til at finde ud af teknikken, men produkterne, som ikke tager hensyn til vores gængse opfattelse af verden.
| |




