Du er her: AU » Om AU » Profil » Informationsmateriale » Aarhus Universitet 07-08 » Aarhus Universitet 07-08 » Samarbejde og videnudveksling » Banebrydende grisefostre kan hjælpe syge mennesker

Banebrydende grisefostre kan hjælpe syge mennesker

 

Skandinaviens første genmodificerede, klonede grise er kommet til verden i Foulum

Danmark var først i Skandinavien med klonede grise, som blev skabt og født hos det daværende Danmarks JordbrugsForskning – nu Det Jordbrugsvidenskabelige Fakultet ved Aarhus Universitet (DJF).
Nu er DJF og samarbejdspartnere igen på bioteknologiens forkant. Denne gang er det med klonede grise, der er genetisk modificerede – såkaldte transgene grise.
Grisene indeholder gener for Alzheimers sygdom og bidrager derved til forskningen i humane sygdomme: Forskerne isolerer det genetiske materiale fra griseceller og modificerer det, så det indeholder genetiske sekvenser, der formodes at være skyld i Alzheimers sygdom. Derefter er grisene klonet – de er lavet i en slags ”fotokopi” – ved at anvende disse celler, og fostrene er indsat i søer, der fungerer som rugemødre for de banebrydende fostre.
Skandinaviens første kuld klonede, transgene grise er kommet til verden i august 2007 – og flere er på vej i de kommende måneder.
Grisene er blevet til i et nært samarbejde mellem forskere fra flere institutter og institutioner, bl.a. Det Biovidenskabelige Fakultet ved Københavns Universitet og Institut for Human Genetik ved Aarhus Universitet.

Klonede grise kan blive et vigtigt led i forskningen i humane sygdomme.


 
Henvendelse om denne sides indhold: 
Revideret 03.10.2011

Aarhus Universitet
Nordre Ringgade 1
8000 Aarhus C

E-mail: au@au.dk
Tlf: 8715 0000
Fax: 8715 0201

CVR-nr: 31119103
EAN-numre: www.au.dk/eannumre

AU på sociale medier
Facebook
LinkedIn
Twitter
Vimeo

© — Henvendelser til webredaktør

Cookies på au.dk