Du er her: AU » Om AU » Profil » Informationsmateriale » Aarhus Universitet 07-08 » Aarhus Universitet 07-08 » Studier » Større retssikkerhed for studerende

Større retssikkerhed for studerende

 

Aarhus Universitet vil oprette en om­budsmandslignende institution for de studerende, som skal være ­uafhængig af bestyrelsen og den daglige ­ledelse, og som – ligesom Folketingets ombudsmand – kan tage sager op på eget initiativ, pege på uhensigtsmæssig forvaltning og administration og – om nødvendigt – uddele ”næser” i konkrete sager.
Universitetet ønsker med dette tiltag at sætte fokus på de studerendes rettigheder i det formelle system, som deres uddannelser administreres af. Det betyder f.eks., at den nye enhed vil kunne foreslå forbedringer i det omfang, det er muligt inden for lovgivningens rammer.
Enheden vil også kunne støtte de studerende med information om klageveje og andre relevante instanser, men skal naturligvis ikke træde i stedet for allerede eksisterende klageinstanser om f.eks. karakterer eller bedømmelsen ved karaktergivning.
Aarhus Universitet forventer at kunne oprette den første institution af denne art i Danmark inden udgangen af 2007 og dermed give et godt løft til de studerendes retssikkerhed.


 
Henvendelse om denne sides indhold: 
Revideret 03.10.2011

Aarhus Universitet
Nordre Ringgade 1
8000 Aarhus C

E-mail: au@au.dk
Tlf: 8715 0000
Fax: 8715 0201

CVR-nr: 31119103
EAN-numre: www.au.dk/eannumre

AU på sociale medier
Facebook
LinkedIn
Twitter
Vimeo

© — Henvendelser til webredaktør

Cookies på au.dk