Ansøgning om godkendelse af bacheloruddannelse i it (udvikling-produktion-forretning)
Sagsfremstilling:
På den nyligt afholdte konference om it-uddannelsernes globale udfordringer udtrykte Videnskabsministeriet ønske om, at universiteterne hurtigst muligt oprustede deres udbud af it- uddannelser. Da fristen for ansøgninger om godkendelse af nye uddannelser er d. 15. september med henblik på optag 1. september det følgende år, vil Videnskabsministeriet være villig til at acceptere mere skitseprægede ansøgninger om godkendelse af nye it-uddannelser.
På denne baggrund ønsker Universitetet allerede nu at søge om godkendelse af en ny erhvervsrettet og internationalt orienteret bacheloruddannelse i it (udvikling-produktion-forretning).
Uddannelsen har it-baserede produkter som omdrejningspunkt og praktik spiller en central rolle i uddannelsesforløbet. De studerende vil opnå mulighed for at vælge mellem flere forskellige retninger, der vil kvalificere til at arbejde med udvikling og forretningsmæssige aspekter af nye it-baserede produkter
Uddannelsen vil blive udbudt af Det Naturvidenskabelige Fakultet evt. i samarbejde med andre uddannelsesinstitutioner.
Bacheloruddannelsen forventes at optage 40 studerende årligt og kan rummes indenfor den eksisterende bygningsmasse.
Der vil blive søgt om godkendelse af uddannelsen med studiestart fra september 2007.
Indstilling:
Det indstilles, at bestyrelsen godkender, at universitetet søger om godkendelse af en ny bacheloruddannelse i it (udvikling-produktion-forretning).
Bilag: -
J.nr. AU-2006-522-073
Kontor/Sagsbehandler: Led/tbj




