Du er her: AU » Om AU » Universitetshistorisk Udvalg » Historisk showroom » Galleri » Personer » Johannes Sløk (1916-2001)

Johannes Sløk (1916-2001)

Biografi i Århusstudenternes Håndbog 1966. Når det dér hedder, at Johannes Sløk fra 1959 var professor i idéhistorie, skal derved forstås kristen idéhistorie, og ansættelsen hørte under Det teologiske Fakultet, som han havde været knyttet til siden 1944. Johannes Sløk blev derefter første professor i idéhistorie ved det under Det humanistiske Fakultet nyoprettede Institut for Idéhistorie 1967-1977 - afbrudt af orlov 1972-1974 - hvorpå fulgte et professorat i etik og religionsfilosofi 1977-1986 under Det teologiske Fakultet.
Henvendelse om denne sides indhold: 
Revideret 03.10.2011

Nye tider på au.dk

Aarhus Universitets hjemmeside er ved at blive redesignet. Design og indhold vil derfor ændre sig, og du vil kunne opleve, at indhold ikke ligger, hvor det plejer.

Vi håber, at eventuelle gener opvejes af glæden ved en ny hjemmeside med større sammenhæng på tværs og en mere enkel brugeroplevelse.

Hvorfor roder vi?

I den kommende tid vil universitetets hjemme­side være en blanding af sider i nyt og gammelt design.

I foråret 2011 blev AU's ni hovedområder til fire og 55 institutter til 26 for at samle organisationen og styrke tværfagligheden. På samme måde er vi nu ved at lægge hele hjemmesiden om, så der bliver bedre sammenhæng i indhold og design.

Tag smutvejen

Under knappen GENVEJE øverst til højre finder du links til det mest brugte indhold på hjemmesiden samt til to nye universer til medarbejdere og studerende.

Hvor finder jeg det?

Få et overblik over indholdet på hjemmesiden med de nye megadropdowns. De åbner sig, når du kører musen hen over navigationen i toppen.

Aarhus Universitet
Nordre Ringgade 1
8000 Aarhus C

E-mail: au@au.dk
Tlf: 8715 0000
Fax: 8715 0201

CVR-nr: 31119103

AU på sociale medier
Facebook
LinkedIn
Twitter
Vimeo

© — Henvendelser til webredaktør

Cookies på au.dk