Du er her: AU » Om AU » UNIvers » Alle nyheder

Alle nyheder

– Der foregår jo allerede rigtig meget forskning på tværs af hovedområderne i dag, men med den nye tværgående struktur og de nye midler, håber vi, 	at forskerne vil opleve det som meget lettere at komme videre med samarbejdet, siger dekan for Science and Technology, Brian Bech Nielsen. Foto: Lars Kruse.

07.06.2011 | UNIvers nr. 7 - 2011

Haves: Penge. Ønskes: Interdisciplinære centre

Universitetsledelsen efterlyser idéer til nye centre på tværs af hovedområderne.

07.06.2011 | UNIvers nr. 7 - 2011

Udveksling i det 21. århundrede

Af Steffen Videbæk Petersen, Mat/Fys StudenterRåd – MFSR

07.06.2011 | UNIvers nr. 7 - 2011

Er der brug for sladrehanke i den danske forskningsverden?

Af Ellen Margrethe Basse, Professor, dr.jur., Business and Social Sciences

07.06.2011 | UNIvers nr. 7 - 2011

Nu kommer bibliotekerne i spil

AU Library er navnet på det nye biblioteksområde på AU. Bibliotekerne skal samles i én organisation med flere betjeningssteder, der sikrer et højt serviceniveau for studerende og forskere.

Dr. Jamil Salmi er økonom og ansat ved verdensbanken, hvor han beskæftiger sig med videregående uddannelser. Selv om han på et debatmøde talte om opbyggelsen af verdensklasse-universiteter, er han loren ved begrebet. ”Der findes omkring 20.000 universiteter i verden, og vi interesserer os kun for de 50 bedste”, siger han. Foto: Roar Lava Paaske.

07.06.2011 | UNIvers nr. 7 - 2011

Verdens bedste universiteter er ikke demokratiske

Talent, penge og en god udpeget ledelse er grund-ingredienserne i et ”World Class University”. Det fortalte Dr. Jamil Salmi fra Verdensbanken på et debatmøde om universiteternes fremtid.

Viser resultater 41 til 45 ud af 45

Forrige 1 2 3 4 5

Henvendelse om denne sides indhold: 
Revideret 13.02.2013

Aarhus Universitet
Nordre Ringgade 1
8000 Aarhus C

E-mail: au@au.dk
Tlf: 8715 0000
Fax: 8715 0201

CVR-nr: 31119103
EAN-numre: www.au.dk/eannumre

AU på sociale medier
Facebook
LinkedIn
Twitter
Vimeo

© — Henvendelser til webredaktør

Cookies på au.dk