Du er her: AU » Om AU » UNIvers » Alle nyheder

Alle nyheder

De gamle lokaler på Toldboden var for dyre og lå for langt væk fra alting. Foto: Lars Kruse | AU Kommunikation

03.05.2011 | Studerende

En overraskende opgradering

Voksende underskud tvang sidste år Studenterhus Århus til at bytte havudsigt og rummelige omgivelser ud med små lokaler i Stakladen og byggerod. Men allerede nu er alle enige om, at det var en rigtig god ide.

En kurv, en bold og en basketbane i solskin. Det er svært at stå stille, når først Peder Linnet får en basketbold mellem hænderne. Foto: Lars Kruse | AU Kommunikation.

03.05.2011 | Studerende

Man lærer at prioritere, hvad der er vigtigst

Efter i årevis at have kombineret livet som elitesportsmand med et AU-studium kender Peder Linnet alt til valg – og fravalg

I kriminelle grupper sker det sandsynligvis lige ofte, at unge lærlinge opsøger de erfarne mentorer som omvendt. I hvert fald er de nye rekrutter sjældent kriminelle nybegyndere, viser ny forskning. Foto: Scanpix

03.05.2011 | Medarbejdere

Mestre og lærlinge blandt forbryderne

Nyt psykologisk studie af kriminelle grupper punkterer myten om, at uskyldsrene drenge bliver rekrutteret af voksne rollemodeller. Drengene er knap så uskyldsrene, og rollemodellerne knap så voksne.

03.05.2011 | UNIvers nr. 5 - 2011

Universiteterne skal trække Europa ud af krisen

Frontløberne i konkurrencen med de buldrende asiatiske økonomier skal være universiteterne. Sådan lød budskabet fra både EU-kommissionsformanden og statsministeren ved EUA-konferencens afslutningsdebat.

Robotsælen Paro var en af de helt store attraktioner ved Forskningens Døgn. Et stykke teknik med pels på og brune øjne fik i den grad følelserne frem hos de besøgende. Foto: Lars Kruse | AU Kommunikation

03.05.2011 | UNIvers nr. 5 - 2011

I kærlighedens tegn

Royal kærlighed og kapsejladskys i parken var hårde konkurrenter for Forskningens Døgn, der havde tema om… kærlighed.

03.05.2011 | UNIvers nr. 5 - 2011

Fest for fremtidens Aarhus Universitet

Vi er blevet et universitet med større sammenhæng. Dét fejrer Aarhus Universitet med en kæmpe fest fredag den 17. juni for alle medarbejdere og studerende.

Medarbejderne diskuterede på en workshop, hvordan de selv kunne påvirke processen for den videre interne organisering. Med LEGO-klodser kunne de bygge deres egen organisation. Foto: Roar Lava Paaske | AU Kommunikation.

03.05.2011 | UNIvers nr. 5 - 2011

Tak for dansen

Kort før påske afholdt DMU personalekonference. Medarbejderne forberedte sig ved hjælp af faglige og sociale aktiviteter på at blive en del af Science and Technology og Fællesadministrationen.

Hvad enten man kan lide det eller ej, er de eksterne midler nødvendige for universitetets overlevelse. Konkurrencen bliver hårdere og hårdere, og vi skal hele tiden finde nye veje, siger Adriënne Heijnen, videnskabelig koordinator på Business and Social Sciences. Foto: Roar Lava Paaske | AU Kommunikation

03.05.2011 | Medarbejdere

Hun giver forskere gejsten tilbage

Kampen om de eksterne midler er benhård og kompliceret. Adriënne Heijnen viser vej i junglen og skaffer penge – og begejstring – til forskerne.

Til sommer mødes ti af verdens ledende nationer indenfor uddannelsesforskning for at diskutere ”videnmobilisering”. Prodekan for formidling på DPU Claus Holm har skrevet det danske bidrag. Foto: Søren Kjeldgaard

03.05.2011 | Medarbejdere

Svært at nå fra forskning til tavlekridt

DPU er med i global tænketank om uddannelse, der i år ser på, hvordan forskningsresultater kan komme ud og virke i praksis.

Viser resultater 31 til 39 ud af 39

Forrige 1 2 3 4

Henvendelse om denne sides indhold: 
Revideret 13.02.2013

Aarhus Universitet
Nordre Ringgade 1
8000 Aarhus C

E-mail: au@au.dk
Tlf: 8715 0000
Fax: 8715 0201

CVR-nr: 31119103
EAN-numre: www.au.dk/eannumre

AU på sociale medier
Facebook
LinkedIn
Twitter
Vimeo

© — Henvendelser til webredaktør

Cookies på au.dk