Alle nyheder
17.02.2012 | Medarbejdere
En sørøver, en livlæge og en rimsmed
Folkeuniversitetet og Aarhus Universitet hiver forskerne ud af deres auditorier og ned i byens rum for at sprede de gode historier fra 1700-tallet. Århundredets Festival hedder initiativet, der løber af stablen den 9.-18. marts.
17.02.2012 | Medarbejdere
Humanister efterlyser ny mail
Det nye fælles mailsystem er lige på trapperne, og de første brugere skifter i starten af marts. Nogle af dem, der venter med allerstørst længsel er forskere og studerende på det gamle Humaniora.
17.02.2012 | Medarbejdere
”Selvfølgelig har vi lært noget”
Brugerne kan forvente mere og hurtigere support i det næste store it-projekt, lover vicedirektør for AU IT, Flemming Bøge.
17.02.2012 | Medarbejdere
To generationer om dannelse og faglighed
Germanisten Søren R. Fauth og psykiatriprofessoren Raben Rosenberg kommer fra to forskellige generationer på universitetet. Men fra hver sit hjørne er de enige om at beklage den forsvundne dannelse og betone kernefagligheden







