Aarhus University Seal / Aarhus Universitets segl

Valgudvalget

Kommissorium

Udvalget har til opgave at bistå rektor med tilrettelæggelsen og afholdelsen af de valg, der skal afholdes i henhold til universitetsloven og Aarhus Universitets vedtægt. Valgudvalgets formand fastsætter efter bemyndigelse fra rektor og efter drøftelse i udvalget de nærmere regler om valgenes afholdelse og fastsætter de nødvendige frister.

Sammensætning:

  • 1 formand indstilles blandt udvalgets VIP-repræsentanter af udvalget og udpeges af rektor.
  • 1 VIP og en suppleant fra hvert hovedområde indstillet af dekanen efter høring af akademisk råd og udpeget af rektor
  • 1 TAP og en suppleant fra hvert hovedområde indstillet af dekanen efter høring af akademisk råd og udpeget af rektor
  • 4 studenterrepræsentanter og suppleanter for disse indstillet af de tre forbund og/eller selvstændige lister, der har fået det højeste stemmetal til bestyrelsesvalget.
  • Det forbund/selvstændige liste, der får flest stemmer til bestyrelsesvalget, indstiller to repræsentanter og to suppleanter til Valgudvalget.
  • Det forbund/selvstændige liste, der får næst flest stemmer, indstiller én repræsentant og én suppleant til Valgudvalget.
  • Det forbund/selvstændige liste, der får tredje flest stemmer, indstiller én repræsentant og én suppleant til Valgudvalget.
  • Er der opstillet færre end tre forbund/selvstændige lister til bestyrelsesvalget, indstiller det forbund/selvstændige liste, der får flest stemmer til bestyrelsesvalget tre repræsentanter og tre suppleanter til Valgudvalget.
  • Det forbund/selvstændige liste, der får næst flest stemmer, indstiller én repræsentant og én suppleant til Valgudvalget.
  • De fire studerende repræsenterer i Valgudvalget det forbund/selvstændige liste, der har indstillet dem. Rektor godkender indstillingen.
  • Valgudvalget kan i særlige tilfælde udpege observatører

 

 

Valgudvalgets sammensætning 1. februar 2020 – 30. januar 2021

Videnskabelige medlemmer:

  • Arts: lektor Peter Bugge
  • Health: viceinstitutleder Morten S. Nielsen
  • Business and Social Sciences: professor Jørgen Albæk Jensen (formand) frem til udgangen af august 2020). Derefter lektor Ole Terkelsen 
  • Naturvidenskab: lektor Olav W. Bertelsen
  • Teknik: lektor Margrethe Therkildsen

Tekniske og administrative medlemmer:

  • Arts: administrativ medarbejder Bolette Hansen
  • Health: rådgiver Maiken Rose Hjortbak
  • Business and Social Sciences: sekretariatsleder Kirsten Jakobsen
  • Naturvidenskab: forskningsgruppekoordinator Marianne Dammand Iversen
  • Teknik: Institutsekretariatsleder Birgit Sørensen Langvad

Studerende:

  • Anders Weis Hansen
  • Hanna Louise Schou-Nielsen
  • Alexander Küster
  • Matias Tidemand Sørensen

Suppleanter:

Videnskabelige medlemmer:

  • Arts: Ingen
  • Health: lektor Irene Dige
  • Business and Social Sciences: Ingen
  • Naturvidenskab: lektor Simon Kristensen
  • Teknik: lektor Hanne Lakkenborg Kristensenen

Tekniske og administrative medlemmer:

  • Arts: ingen
  • Health: sekretariatsleder Tina Bach Aaen
  • Business and Social Sciences: Ingen
  • Naturvidenskab: sekretariatsleder Kathrine Vasegaard
  • Teknik: konstitueret sekretariatsleder Anja Torup Hansen

Studerende:

  • Alexander Estrup
  • Ditte Marie Thomsen
  • Anne Siri Snel
  • Karina Grubak Larsen