Film om Univeristetsbyen

Universitetsbyens historie og vision

OBS: Filmfremvisningerne var en del af åbningsarrangementet for Universitetsbyen den 22. maj 2026 og vises ikke mere.

 

Få historien om Universitetsbyen fortalt gennem levende billeder – fra de første idéer og byggeprocessen til den færdige bydel. 

Filmen trækker tråde tilbage til det tidligere Aarhus Kommunehospital og frem til nutidens Universitetsby gennem stemmer fra mennesker, der har været med til at skabe stedet, eller som bruger bygningerne i deres hverdag.

Undervejs gives også et blik ind i fremtiden og visionen for Universitetsbyen som en levende, mangfoldig bydel i konstant udvikling.


Tilblivelsen af et kunstværk til Universitetsbyen

Følg tilblivelsen af kunstværket A Dandelion's Odyssey – fra idé og vision til opførelsen af den færdige bronzeskulptur i Universitetsbyen.

I filmen giver billedkunstner Maria Rubinke indblik i arbejdet bag værket, som indvies i forbindelse med åbningen af Universitetsbyen. Skulpturen trækker naturens former og rytmer ind i byrummet og skaber en markant kontrast til områdets arkitektur.

Mælkebøttens livscyklus – fra frø til pusteblomst – spejler universitetets liv og de studerende, der tager viden med sig videre ud i verden. Samtidig inviterer værket til både fordybelse, interaktion og nye blik på omgivelserne.

Måske er du også interesseret i:

Kort over Universitetsbyen