Aarhus Universitets segl

1 Mange elementer

Elementer du kan bruge på din hjemmeside.

Fokusfelter

Velkommen til AU Elitesport

Styrker muligheden for at elitesportsudøvere kan forfølge deres sportslige ambitioner.

Vejledning til fokusfelter

Fold-ud bokse

Fold-ud boks (åben)

Man kan selv vælge om elementet som standard skal være foldet ud eller foldet ind.

Fold-ud boks (lukket)

Vejledning til fold-ud boks

Bannerelement I (transparent tekstfelt)

Blå / lys farvetone / 100 % overlay

Blå / lys farvetone / 33 % overlay

Vejledning til bannerlement I (transparent)

Bannerelement II (fuldfarvet tekstfelt)

Pure - 4 varianter til visning af medarbejdere

Visning af kontaktinformation på medarbejdere laves med et pure-plugin. På den måde er kontaktinformationerne altid opdaterede. Det gælder uanset om det er en enkelt person eller en hel afdeling (som yderligere kan opdeles i bl.a. VIP'er og TAP'er). Elementet kan se ud på mange forskellige måder, fra minimal information til visitkort, billedvisning og forskellige listetyper.

Der kan også laves publikationslister vha. pure-pluginet.

Vejledning til pure-plugin

Minimal information

Visitkort

Listevisning

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Rønn, Richardt It-arkitekt [email protected] +4587152912 1872, 258
Rosendahl, Jens Senior projektleder [email protected] +4593508322 1872, 243
Rottenburg, Zarema Senior projektleder [email protected] +4587150038 1872, 235
Smith, Martin Teamleder [email protected] +4593521866 1872, 254
Sønderskov, Ida Grøning Product owner til CMS [email protected] +4593521463 1872, 169
Sørensen, Jakob Vaagholt Løsningsarkitekt [email protected]
Stensgaard, Rasmus Specialkonsulent [email protected] +4587159412 1872, 181
Torø, Anton Brix Fuldmægtig [email protected] +4527127771 1872
Tran, Hong An Systemudvikler [email protected] +4593517746 1872, 260
Trefzer, Sandra User experience konsulent [email protected] +4587153048 1872, 173
Troldtoft, Birgitte M365 konsulent [email protected] +4587159401 1872, 181
Vittrup, Dennis Henrik Peder CRM-udvikler [email protected] +4593508570 1872, 237
Widahl, Ole Teamleder [email protected] +4550251015 1872, 265
Wørts, Johannes Teamleder [email protected] +4526244792 1872, 167

Billedvisning

Deling på sociale medier

Vejledning til deleknapper

Meddelelser fra hele AU

Ny beslutningsmodel til projekter skal sikre bedre brug af ressourcer

AU skal i forbindelse med de mangfoldige digitaliseringsinitiativer, der igangsættes, prioritere ressourcerne rigtigt, så de bruges på de projekter, der er til størst gavn for universitetet. Det skal en ny fælles beslutningsmodel for projekter i Enhedsadministrationen hjælpe ledelsen med.

Foto: Colourbox

Hvordan vælger ledelsen på AU, hvilke digitaliseringsprojekter, der skal gennemføres? Hvad kræves der af AU for at kunne gennemføre projekterne rigtigt? Hvordan styres overgangen fra projekt til daglig drift?

For bedst muligt at kunne svare på disse spørgsmål, har LEA (ledelseskredsen i Enhedsadministrationen) besluttet at indføre en fælles beslutningsmodel, for alle projekter i Enhedsadministrationen, der kan involvere AU IT. Det vil sige digitaliseringsprojekter, som på den ene eller anden måde har brug for IT for at kunne gennemføres, men hvor den ansvarlige projektleder langt fra altid sidder i AU IT.

Den fælles beslutningsmodel danner overordnet rammen for prioritering af projekter i Enhedsadministrationen, der involverer AU IT. Derudover indeholder modellen:

  • information om statusrapportering og metodemæssige beslutninger.
  • en fælles projektmodel og værktøjskasse med fælles skabeloner og tjeklister, som skal bruges af projektlederne.

Læs mere om prioritering af IT-projekter.

Hjælp til projektledere

AU IT har fået til opgave at sekretariatsbetjene LEA med udrulning og vedligeholdelse af beslutningsmodellen.

Projekter, der involverer AU IT, bliver løbende underlagt den fælles beslutningsmodel. Inden et enkelt projekt overgår til den nye fælles model, vil AU IT sikre, at den enkelte projektleder føler sig ordentlig klædt på til at arbejde med modellen. Desuden assisterer AU IT gerne undervejs i et projekt, hvis der opstår spørgsmål til beslutningsmodellen.

Fra uge 20 kan man finde mere information om den fælles beslutningsmodel og tilhørende fælles projektmodel på www.au.dk/projekter.   

For mere information og svar på spørgsmål, skriv til [email protected]

Kontaktboks

  • HR

    • 87151237

    • 87151241

  • GSST

    • 87151253

  • Uddannelse

    • 87151198

  • IT

    • 87157794

    • 87151287

  • Økonomi

    • 87158026

    • 87157667

    • 87157665

    • 87158258

    • 87157769

    • 30502430

Kontaktboks 1

Kontaktoplysninger vises i selve boksen.
Bruges når man kun har få personer, fx til at vise en enheds partnere i administrationen.
Denne variant opsættes af den lokale websupport.
Det er dog redaktørens opgave at sikre, at kontaktoplysningerne løbende ændres, hvis enheden får ny partner.

Kontakt kollega i AU IT

Kontaktboks 2

Der linkes til andre sider med kontaktoplysninger.
Bruges når man har mange personer, fx til at vise kontaktoplysninger for alle medarbejdere i en enhed.
Denne variant kan du selv opsætte.
Du kan også bruge den til andre typer af indhold end kontaktoplysninger.

Vejledning til kontaktboks

Medarbejderserviceboks

Medarbejderservice på AU

Værktøjer, vejledninger og serviceydelser for alle ansatte

Slå op i emneindekset:

Bruges bl.a. på lokale medarbejderportaler til at give direkte adgang til fælles information for alle AU ansatte.

Vejledning til medarbejderserviceboks

Video fra Kaltura

AU har en videodelingsservice, der hedder Kaltura. Den kan bruges, hvis man vil undgå de rettighedsissues, der er ved fx YouTube og Vimeo.

Vejledning

Video fra YouTube, Vimeo o.l.

MathJax

$a^2+b^2=c^2$

\[ \sum_{k=1}^n\left.\frac{1}{k!}\frac{d^k}{dt^k}\right|_{t=0}f(u(t)) + \int_0^1 \frac{(1-t)^n }{n!} \frac{d^{n+1}}{dt^{n+1}} f(u(t))\, dt. \]

\[ \sum_{n=1}^\infty \frac{1}{n^2} = \frac{\pi^2}{6} \]

\begin{align*} \sum_{n=1}^\infty \frac{1}{n^2} & = 1 + \tfrac{1}{4} +\tfrac{1}{9}+\cdots \\ &= \frac{\pi^2}{6} \end{align*}

Image slider / billedkarrusel

Vejledning til Image slider (billedkarrusel)