Aarhus Universitets segl

1 Mange elementer

Elementer du kan bruge på din hjemmeside.

Fokusfelter

Velkommen til AU Elitesport

Styrker muligheden for at elitesportsudøvere kan forfølge deres sportslige ambitioner.

Vejledning til fokusfelter

Fold-ud bokse

Fold-ud boks (åben)

Man kan selv vælge om elementet som standard skal være foldet ud eller foldet ind.

Fold-ud boks (lukket)

Vejledning til fold-ud boks

Bannerelement I (transparent tekstfelt)

Blå / lys farvetone / 100 % overlay

Blå / lys farvetone / 33 % overlay

Vejledning til bannerlement I (transparent)

Bannerelement II (fuldfarvet tekstfelt)

Pure - 4 varianter til visning af medarbejdere

Visning af kontaktinformation på medarbejdere laves med et pure-plugin. På den måde er kontaktinformationerne altid opdaterede. Det gælder uanset om det er en enkelt person eller en hel afdeling (som yderligere kan opdeles i bl.a. VIP'er og TAP'er). Elementet kan se ud på mange forskellige måder, fra minimal information til visitkort, billedvisning og forskellige listetyper.

Der kan også laves publikationslister vha. pure-pluginet.

Vejledning til pure-plugin

Minimal information

Visitkort

Listevisning

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Rønn, Richardt It-arkitekt [email protected] +4587152912 1872, 258
Rosendahl, Jens Senior projektleder [email protected] +4593508322 1872, 243
Rottenburg, Zarema Senior projektleder [email protected] +4587150038 1872, 235
Smith, Martin Teamleder [email protected] +4593521866 1872, 254
Sønderskov, Ida Grøning Product owner til CMS [email protected] +4593521463 1872, 169
Sørensen, Jakob Vaagholt Løsningsarkitekt [email protected]
Stensgaard, Rasmus Specialkonsulent [email protected] +4587159412 1872, 181
Torø, Anton Brix Fuldmægtig [email protected] +4527127771 1872
Tran, Hong An Systemudvikler [email protected] +4593517746 1872, 260
Trefzer, Sandra User experience konsulent [email protected] +4587153048 1872, 173
Troldtoft, Birgitte M365 konsulent [email protected] +4587159401 1872, 181
Vittrup, Dennis Henrik Peder CRM-udvikler [email protected] +4593508570 1872, 237
Widahl, Ole Teamleder [email protected] +4550251015 1872, 265
Wørts, Johannes Teamleder [email protected] +4526244792 1872, 167

Billedvisning

Deling på sociale medier

Vejledning til deleknapper

Meddelelser fra hele AU

Ny kommunikationspraksis øger fagmiljøernes råderum

Ny kommunikationspraksis på Aarhus Universitet gør officielt op med den tidligere brandingstrategis centrale principper og matcher universitetets udvikling anno 2016.

Kernen i den nye kommunikationspraksis er et lokalt fokus, som respekterer fagmiljøernes behov for større råderum i deres kommunikation.

Aarhus Universitet har fået en ny kommunikationspraksis, som giver en overordnet fælles ramme for den interne og eksterne kommunikation på tværs af universitetet. Kernen i den nye praksis er et lokalt fokus, som respekterer fagmiljøernes behov for større råderum i deres kommunikation.

En tværgående arbejdsgruppe med både videnskabelige og administrative medarbejdere samt studerende udpeget af fakulteterne har stået for et grundigt forarbejde. Efter en drøftelse i de akademiske råd er den nye kommunikationspraksis nu vedtaget af en enig universitetsledelse.

“Arbejdsgruppen har ramt en god balance mellem et større råderum til fagmiljøerne og hensynet til universitetets fælles ståsted. Motoren på universitetet vil og skal altid være den stærke faglighed, og derfor er der en tydelig respekt for fagidentitet i den nye praksis”, siger rektor Brian Bech Nielsen.

Arbejdet med en ny praksis blev sat i gang som følge af problemanalysen i 2014. Analysen pegede på nogle udfordringer i den interne og eksterne kommunikation, som universitetet gennem de seneste to år har arbejdet på at håndtere løbende.  Målet har været at styrke grundlaget for et større fagligt fokus og øget medinddragelse af medarbejdere og studerende. Og det er den bevægelse, der nu officielt cementeres i den nye kommunikationspraksis.

Kommunikationspraksissen bygger på et grundprincip om, at fagmiljøerne skal kommunikere på en måde, der styrker deres faglige positioner bedst muligt med øje for, at de som en del af universitetet bidrager til en fælles AU-profil.

Derudover skal praksissen ses som et led i de samlede bestræbelser på at indfri universitetets strategiske målsætninger om en stærk position i ind- og udland – ikke mindst i forhold til at tiltrække eksterne bevillinger, være en attraktiv samarbejdspartner og rekruttere de dygtigste studerende og medarbejdere.    

Kommunikationspraksissen lægger op til, at universitetets enheder på lokalt niveau laver konkrete handleplaner for ekstern og intern kommunikation alt efter behov. Nogle fakulteter og enheder er i fuld gang, mens andre skal til at tage hul på opgaven.

 


Bagom projektet

  • Den nye kommunikationspraksis er resultatet af et grundigt arbejde foretaget af en tværgående arbejdsgruppe bestående af videnskabelige og administrative medarbejdere samt studerende udpeget af fakulteterne.
  • Arbejdet er igangsat som opfølgning på problemanalysen 2014 og har været forankret under en styregruppe med universitetsdirektør Arnold Boon i spidsen.
  • Kommunikationspraksis har været til drøftelse i de akademiske råd i løbet af maj og er nu vedtaget af universitetsledelsen.
  • Kommunikationspraksis følger løbetiden for universitetets overordnede strategi frem til 2020 og afløser formelt brandingstrategien fra 2011.
  • Som et led i arbejdet med kommunikationspraksissen har universitetsledelsen i april vedtaget en mindre justering af designlinjen vedr. brugen af logo og segl. Læs nyhed
  • Parallelt med udviklingen af en ny kommunikationspraksis er der udviklet forslag til forbedringer af universitetets webløsninger. Læs nyhed
  • Senest er et nyt design på au.dk vedtaget. Læs nyhed

 

 

Kontaktboks

  • HR

    • 87151237

    • 87151241

  • GSST

    • 87151253

  • Uddannelse

    • 87151198

  • IT

    • 87157794

    • 87151287

  • Økonomi

    • 87158026

    • 87157667

    • 87157665

    • 87158258

    • 87157769

    • 30502430

Kontaktboks 1

Kontaktoplysninger vises i selve boksen.
Bruges når man kun har få personer, fx til at vise en enheds partnere i administrationen.
Denne variant opsættes af den lokale websupport.
Det er dog redaktørens opgave at sikre, at kontaktoplysningerne løbende ændres, hvis enheden får ny partner.

Kontakt kollega i AU IT

Kontaktboks 2

Der linkes til andre sider med kontaktoplysninger.
Bruges når man har mange personer, fx til at vise kontaktoplysninger for alle medarbejdere i en enhed.
Denne variant kan du selv opsætte.
Du kan også bruge den til andre typer af indhold end kontaktoplysninger.

Vejledning til kontaktboks

Medarbejderserviceboks

Medarbejderservice på AU

Værktøjer, vejledninger og serviceydelser for alle ansatte

Slå op i emneindekset:

Bruges bl.a. på lokale medarbejderportaler til at give direkte adgang til fælles information for alle AU ansatte.

Vejledning til medarbejderserviceboks

Video fra Kaltura

AU har en videodelingsservice, der hedder Kaltura. Den kan bruges, hvis man vil undgå de rettighedsissues, der er ved fx YouTube og Vimeo.

Vejledning

Video fra YouTube, Vimeo o.l.

MathJax

$a^2+b^2=c^2$

\[ \sum_{k=1}^n\left.\frac{1}{k!}\frac{d^k}{dt^k}\right|_{t=0}f(u(t)) + \int_0^1 \frac{(1-t)^n }{n!} \frac{d^{n+1}}{dt^{n+1}} f(u(t))\, dt. \]

\[ \sum_{n=1}^\infty \frac{1}{n^2} = \frac{\pi^2}{6} \]

\begin{align*} \sum_{n=1}^\infty \frac{1}{n^2} & = 1 + \tfrac{1}{4} +\tfrac{1}{9}+\cdots \\ &= \frac{\pi^2}{6} \end{align*}

Image slider / billedkarrusel

Vejledning til Image slider (billedkarrusel)