Aarhus Universitets segl

1 Mange elementer

Elementer du kan bruge på din hjemmeside.

Fokusfelter

Velkommen til AU Elitesport

Styrker muligheden for at elitesportsudøvere kan forfølge deres sportslige ambitioner.

Vejledning til fokusfelter

Fold-ud bokse

Fold-ud boks (åben)

Man kan selv vælge om elementet som standard skal være foldet ud eller foldet ind.

Fold-ud boks (lukket)

Vejledning til fold-ud boks

Bannerelement I (transparent tekstfelt)

Blå / lys farvetone / 100 % overlay

Blå / lys farvetone / 33 % overlay

Vejledning til bannerlement I (transparent)

Bannerelement II (fuldfarvet tekstfelt)

Pure - 4 varianter til visning af medarbejdere

Visning af kontaktinformation på medarbejdere laves med et pure-plugin. På den måde er kontaktinformationerne altid opdaterede. Det gælder uanset om det er en enkelt person eller en hel afdeling (som yderligere kan opdeles i bl.a. VIP'er og TAP'er). Elementet kan se ud på mange forskellige måder, fra minimal information til visitkort, billedvisning og forskellige listetyper.

Der kan også laves publikationslister vha. pure-pluginet.

Vejledning til pure-plugin

Minimal information

Visitkort

Listevisning

Navn Jobtitel E-mail Telefon Bygning
Rønn, Richardt It-arkitekt [email protected] +4587152912 1872, 258
Rosendahl, Jens Senior projektleder [email protected] +4593508322 1872, 243
Rottenburg, Zarema Senior projektleder [email protected] +4587150038 1872, 235
Smith, Martin Teamleder [email protected] +4593521866 1872, 254
Sønderskov, Ida Grøning Product owner til CMS [email protected] +4593521463 1872, 169
Sørensen, Jakob Vaagholt Løsningsarkitekt [email protected]
Stensgaard, Rasmus Specialkonsulent [email protected] +4587159412 1872, 181
Torø, Anton Brix Fuldmægtig [email protected] +4527127771 1872
Tran, Hong An Systemudvikler [email protected] +4593517746 1872, 260
Trefzer, Sandra User experience konsulent [email protected] +4587153048 1872, 173
Troldtoft, Birgitte M365 konsulent [email protected] +4587159401 1872, 181
Vittrup, Dennis Henrik Peder CRM-udvikler [email protected] +4593508570 1872, 237
Widahl, Ole Teamleder [email protected] +4550251015 1872, 265
Wørts, Johannes Teamleder [email protected] +4526244792 1872, 167

Billedvisning

Deling på sociale medier

Vejledning til deleknapper

Meddelelser fra hele AU

Ph.d.-undersøgelse: Høj tilfredshed men stadig trivselsudfordringer

Efterårets ph.d.-undersøgelse viser en høj tilfredshed blandt AU’s ph.d.-studerende, men peger også på trivselsudfordringer. Nu skal resultaterne drøftes lokalt og indgår også i næste års internationale evaluering af ph.d.-skolerne.

Arbejdsbelastning, den faglige kvalitet af vejledningen, trivsel og motivation. Det er blot nogle af de emner, som AU’s ph.d.-studerende er blevet spurgt ind til i efterårets undersøgelse ”Kvalitet i ph.d.-forløbet”, som netop er blevet offentliggjort.

60 % af de ph.d.-studerende har besvaret undersøgelsen, der helt overordnet viser en høj tilfredshed med ph.d.-studiet. For eksempel er hele 95 % tilfredse med deres vejledere, mens 89 % er tilfredse med det faglige udbytte af uddannelsen. Det er en lille stigning ift. den forrige undersøgelse i 2021.

Årets undersøgelse peger dog også på udfordringer – særligt ift. trivsel og arbejdsbelastning. Her tilkendegiver 37 % af de ph.d.-studerende, at arbejdet går ud over deres privatliv, mens 25 % oplever symptomer på stress.  Dét skal der gøres noget ved, siger Helene Nørrelund, ph.d.-skoleleder på Health og forperson for ph.d.-skolelederkredsen på Aarhus Universitet:

”Langt de fleste ph.d.-studerende er meget tilfredse med deres uddannelse, men vi har også en gruppe, som angiver, at de altid eller ofte har fysiske stress-symptomer. Sådan skal det ikke være, og den gruppe skal vi have karakteriseret nærmere, så vi kan hjælpe. Nogle steder er undervisningsmængden også en byrde – det skal vi også arbejde videre med,” siger hun.

Et andet indsatsområde er ifølge Helene Nørrelund miljøskiftet, hvor den ph.d.-studerende opholder sig i kortere eller længere tid på en anden forskningsinstitution. Her viser undersøgelsen, at 40 % oplever udfordringer med at blive en del af det forskningsmiljø, de rejser til.

”For rigtig mange er miljøskiftet både fagligt givende og al umagen værd, mens andre har haft svært ved at blive integreret i det nye forskningsmiljø. Det kan der være mange grunde til, men vi skal helt sikkert arbejde med, hvordan vi får disse ophold planlagt endnu bedre til gavn for de studerende,” siger Helene Nørrelund.

Hvad er næste skridt?

Resultaterne af årets ph.d.-undersøgelse vil frem til april blive drøftet i ph.d.-skolerne og ph.d.-skolelederkredsen med inddragelse af Aarhus University PhD Association (AUPA) og AU Career. Herefter følger ph.d.-skolelederkredsen op på resultaterne, hvorefter de efter planen behandles i AU’s Forskningsudvalg til maj.

Resultaterne indgår også i den internationale evaluering af ph.d.-skolerne, som finder sted i 2026, og som skal sikre en fortsat høj kvalitet i AU’s ph.d.-uddannelser samt styrke og videreudvikle universitetets ph.d.-skoler. Den internationale evaluering består af en selvevalueringsrapport og et besøg af et internationalt panel i efteråret 2026 og munder derefter ud i konkrete handleplaner udarbejdet af de enkelte ph.d.-skoler.

Udvalgte hovedresultater fra årets undersøgelse 
 

Vejledning, forskningsmiljø og det faglige indhold

  • 95 % af de ph.d.-studerende er meget tilfredse med deres vejledere. Relationerne er præget af gensidig respekt, høj vejledningskvalitet og god tilgængelighed. 83 % kan varmt anbefale deres vejleder.
  • 89 % er tilfredse med, hvad de har lært under ph.d.-forløbet mod 86 % i 2021.
  • 78 % føler sig som en del af forskningsfællesskabet.
  • 86 % oplever respekt som medforsker, og 77 % oplever, at kolleger viser interesse for deres projekt.

Miljøskifte

  • 40 % har oplevet udfordringer med at blive en del af forskningsmiljøet i forbindelse med forskningsmiljøskifte.
  • 73 % vurderer, at miljøskiftet har bidraget positivt – et mindre fald fra 77 % i 2021.

Arbejdsbelastning

  • De overenskomstbelagte 840 arbejdstimer opleves som lærerige (84 %), men 53 % mener, at omfanget går ud over ph.d.-uddannelsen (49 % i 2021).
  • Flere ph.d.-studerende pålægges de fulde arbejdstimer (fra 45 % i 2021 til 55 % i 2025).

Trivsel

  • 37 % mener, at arbejdsbelastningen går ud over deres privatliv, og ca. 25 % oplever symptomer på stress.
  • Andelen, der føler sig ensomme, er faldet fra 23 % i 2021 til 16 %.

Se hele undersøgelsen

Om ph.d.-undersøgelsen ”Kvalitet i ph.d.-forløbet”

  • Det er fjerde gang, at AU gennemfører undersøgelsen (tidligere i 2013, 2017, 2021).
  • Undersøgelsen blev udsendt til alle ph.d.-studerende på Aarhus Universitet i september 2025 - og 60 % af de studerende besvarede undersøgelsen. Det er 15 % færre end i 2021.
  • Resultaterne af undersøgelsen bruges i den løbende udvikling af AU’s ph.d.-uddannelser og indgår også i den internationale evaluering af ph.d.-skolerne i 2026.

Kontaktboks

  • HR

    • 87151237

    • 87151241

  • GSST

    • 87151253

  • Uddannelse

    • 87151198

  • IT

    • 87157794

    • 87151287

  • Økonomi

    • 87158026

    • 87157667

    • 87157665

    • 87158258

    • 87157769

    • 30502430

Kontaktboks 1

Kontaktoplysninger vises i selve boksen.
Bruges når man kun har få personer, fx til at vise en enheds partnere i administrationen.
Denne variant opsættes af den lokale websupport.
Det er dog redaktørens opgave at sikre, at kontaktoplysningerne løbende ændres, hvis enheden får ny partner.

Kontakt kollega i AU IT

Kontaktboks 2

Der linkes til andre sider med kontaktoplysninger.
Bruges når man har mange personer, fx til at vise kontaktoplysninger for alle medarbejdere i en enhed.
Denne variant kan du selv opsætte.
Du kan også bruge den til andre typer af indhold end kontaktoplysninger.

Vejledning til kontaktboks

Medarbejderserviceboks

Medarbejderservice på AU

Værktøjer, vejledninger og serviceydelser for alle ansatte

Slå op i emneindekset:

Bruges bl.a. på lokale medarbejderportaler til at give direkte adgang til fælles information for alle AU ansatte.

Vejledning til medarbejderserviceboks

Video fra Kaltura

AU har en videodelingsservice, der hedder Kaltura. Den kan bruges, hvis man vil undgå de rettighedsissues, der er ved fx YouTube og Vimeo.

Vejledning

Video fra YouTube, Vimeo o.l.

MathJax

$a^2+b^2=c^2$

\[ \sum_{k=1}^n\left.\frac{1}{k!}\frac{d^k}{dt^k}\right|_{t=0}f(u(t)) + \int_0^1 \frac{(1-t)^n }{n!} \frac{d^{n+1}}{dt^{n+1}} f(u(t))\, dt. \]

\[ \sum_{n=1}^\infty \frac{1}{n^2} = \frac{\pi^2}{6} \]

\begin{align*} \sum_{n=1}^\infty \frac{1}{n^2} & = 1 + \tfrac{1}{4} +\tfrac{1}{9}+\cdots \\ &= \frac{\pi^2}{6} \end{align*}

Image slider / billedkarrusel

Vejledning til Image slider (billedkarrusel)