Aarhus Universitets segl

Unibesøg 1

Livet på Uni

Til dette unibesøg kommer I til at møde jeres mentorer og resten af jeres mentorgruppe. Sammen kommer I til at høre og snakke lidt om, hvad I kan forvente at få ud af at være med i SubUniversity. 

I løbet af dagen får I også lov til at opleve jeres mentorers studiemiljø og I kommer til at prøve, hvordan det er at være til en forelæsning, som på mange uddannelser er en stor del af undervisningen. 

Dagens program

TidProgramIndhold
09.30-10.00AnkomstAnkomst til Nobelauditoriet, Jens Chr. Skous Vej 3, 8000 Aarhus C. 
Mentorerne står klar til at tage imod dig og og der vil blive serveret te, kaffe og en bolle, når du ankommer.
10.00-10.45VelkomstProjektleder Emma byder velkommen til SubUniversity. Du vil også høre et lille oplæg fra to mentorer, som selv var mentee, da de gik i 2.g. Herefter vil I blive sendt afsted i jeres mentorgrupper.
10.45-14.00Mentortid og frokostHer skal du lære dine mentorer og din mentorgruppe lidt bedre at kende. I vil komme ud at se forskellige lokationer på universitetet herunder et undervisningslokale og forskellige studiemiljøer. I vil også skulle have en snak om jeres forventninger til SubUniversity, og så I skal gøre jer klar til forelæsningen senere på dagen.
14.00-14.15Klar til forelæsningVi mødes i Store Anatomisk Auditorium, Wilhelm Meyers Allé 3, 8000 Aarhus C, og gør klar til dagens forelæsning. Her vil der blive serveret et stykke kage.
14.15-14.45Forelæsning 
14.45-15.00AfslutningVi laver evaluering og siger tak for i dag og på gensyn den 19. november

Sådan bliver du klar

For at få mest ud af at være med i SubUniversity, så kan det være godt at gøre sig nogle tanker inden du møder op til det første unibesøg. Nogle af de ting du kan gøre er:  

  1. Tænke over, hvilke spørgsmål du gerne vil have svar på i løbet af SubUniversity. Det kan både være om særlige uddannelser, men det kan også være hvordan det er at bo i Aarhus, hvor meget man får i SU eller noget helt tredje. Dine mentorer er nemlig klar til at svare på alle de spørgsmål du måtte have.
  2. Lære meget mere om alle mentorerne. På hjemmesiden har alle mentorer lavet en beskrivelse af dem selv, og selvom du kommer til at tilbringe mest tid med de to mentorer der er i din mentorgruppe, så bliver der også tid til at spørge de andre mentorer om deres uddannelse. 
  3. Snak med din gymnasiekoordinatoer om at være med i SubUniversity. Måske er det noget du er i tvivl om, og så skal du ikke holde dig tilbage med at spørge. 
  4. Snak med de andre elever fra dit gymnasium som skal være med I SubUniversity. Måske har I nogle af de samme spørgsmål, men det kan også være de har nogle spørgsmål du ikke har tænkt på.